Co je to Saunaboard nebo panelová sauna?

Panelová sauna se nazývá kabina, která je obložena velkoformátovými, tyto desky jsou na trhu známé pod různým označením dle svého výrobce. Jedním z nich je právě označení Saunaboard. jedná se tedy o typ obkladu do saunové kabiny. 

Základ každé desky tvoří "jádro" z osiky nebo olše, žádné exotické dřevo. Vrchní vrstva je tvořena dýhou z měkkého dřeva o síle 0,8mm nebo z tvrdého dřeva o síle 0,6mm.
Stabilita a kvalita desek je odzkoušena - D4 nejnovější generace podle DIN EN 314 část 2 třída 3., s ohledem na odolnost proti vodě a teplotní stabilitu, testováno pro použití v saunách (v laboratorních podmínkách po výrazně dlouhou dobu).

Výhodou těchto desek je výsledný čistý design provedení sauny s minimem spár v obkladu.

Jak funguje infrakabina?

Infrakabina je úsporná, jelikož potřebuje méně energie pro jedno „saunování“ cca 1kWh. Výhodou je nižší teplota vzduchu v infrakabině a tím zpřístupnění této terapie i lidem, kteří nemohou ze zdravotních důvodů využívat klasické sauny (po konzultaci s lékařem astmatici, alergici, kardiaci ...).

Při této formě „saunování“ se ohřívá nejen povrh těla, ale teplo proniká i do hloubky tkáně a dochází k rychlejšímu prohřátí požadovaných částí těla než při klasickém saunování. K ohřevu organismu dochází přenosem tepelné energie infračerveným zářením v neviditelné části spektra (princip soluxu při nahřívání čelních dutin) a ne ohřevem od horkého vzduchu (cca 115 °C) jako u klasické sauny.

Jak se správně saunovat?

10 PRAVIDEL PRO UŽÍVÁNÍ SAUNY

1.Po příchodu do šatny si odložte oděv, prádlo a ozdoby (šperky, hodinky aj.) a prokačujte do sprchy.

2. V očistné sprše (teplá a studená voda) se důkladně omyjte mýdlem, osprchujte se teplou vodou a před vstupem do prohřívárny (saunové kabiny) se důkladně osušte.

3. Při první návštěvě sauny si sedněte nebo lehněte na spodní pryčnu na vlastní ručník nebo  prostěradlo. Optimální teplota je 75°C (asi 1 metr nad podlahou). Při pocení je třeba masírovat pokožku rukama nebo vlastním kartáčem.

4. Po odchodu z prohřívárny (doba pobytu je individuální, ale nic se nemá přehánět) si teplou vodou osprchujte celé tělo a ochlaďte se v bazénku nebo využijte ochlazovací sprchu (pouze studená voda).

5. Do bazénku vstupujte pomalu a ponořte pod vodu celé tělo včetně hlavy. Může udělat několik cviků na vzduchu popř. pár plaveckých temp v bazénu. Je nutné dávat pozor na prochladlá chodidla, pokud tedy jdete ven např. do sněhu nezapomňte být v obuvi.

6. Před dalším vstupem do prohřívárny se osušte, lehněte si na vyšší pryčnu. Vyšším teplotám je lépe vystavovat nohy než hlavu, tedy na vyšší pryčně je vždy nejlepší ležet.

7. Střídání prohřátí – ochlazování se obvykle opakuje třikrát. Malé děti při normálním provozu mají ležet na spodní pryčně při teplotách maximálně do 50°C a prohřívají se kratší dobu. Po posledním prohřátí a ochlazení se osprchujte vlažnou vodou, vlasy umyjte šamponem.

8. Do odpočívárny vstupujte po dostatečném ochlazení, na lehátku se přikryjte a odpočívejte. 

9. Ztracenou tekutinu pocením nejlépe doplňte neslazenými minerálními vodami a přírodními šťávami.  

10. Po sauně je třeba vynechat intenzivní tělesnou námahu. Vhodná je naopak chůze pěšky k domovu. Tam je dobré ošetřit odmaštěnou pokožku vhodným krémem. Pokud následuje nerušený spánek, je skvělý pocit po saunové lázni zaručen.
 

Jak výkonná saunová kamna potřebuji?

Saunová kamna se navrhují podle velikosti a provedení sauny. Pro základní výpočet potřebného výkonu se užívá jednoduché úměry 1m3 prostoru sauny = 1 kW. výkonu kamen. např. sauna 2x1,5 x 2,1m = 6,3m3 tedy 6kW kamna. Dále nutno zvážit zda se jedná o venkovní nebo vnitřní sauny a započítat plochy prosklení.

Prosklení v sauně se pak započítává takto např. plocha skla 2m2 se vynásobí koeficientem 1,2 a výsledek je 2x1,2= 2,4m3, které přičtu k prostoru sauny. Tedy na příkladovou saunu o objemu 6,3m3, přičtu 2,4m3 (skla) a vyjde mi celkem 8,7m3 - pro tento prostor tedy musím zvolit kamna 8 kW.

Mohu mít vodu v bazénu BEZ CHLORU?

Po této otázce je dobré si uvědomit, že bazén bez chloru neznamená, že bazén bude bez chemie, jedná se pouze o volbu jiné účinné látky místo chloru, která bude zajišťovat desinfekci vody v bazénu. Nejúčinnější po chlorové desinfekci je kyslíková a její účinnou látkou je aktivní kyslík.

AKTIVNÍ KYSLÍK - Jedná se o látky na bázi peroxidu se speciální kombinací účinných látek pro oxidaci v bazénové vodě. Vodu v bazénu je potřeba pravidelně kontrolovat a podle potřeby zvolit dávku chemie. Ke kontrole stavu vody slouží tester na aktivní kyslík. Pozor desinfekci aktivním kyslíkem  nelze kombinovat s desinfekcí chlorovou!

Provozní náklady u tohoto typu chemie se pohybují od 3000 Kč na měsíc. Obsah aktivního kyslíku v bazénu by měl být na hodnotách 8–12 mg/l (při teplotě vody nad 28°C až 10–14 mg/l). Lze zvolit dávkování manuálně u menších bazénů a vířivek a nebo plně automatický systém.

 

Často setkáváme i s přáním osadit bazén ozongenerátorem nebo UV lampou a mít tak bazén. Oba tyto systémy je vhodné doplnit alespoň o minimální dávku chemie pro okamžitou desinfekci vody v bazénu. Více se dozvíte v článku Jak funguje UV lampa a Jak funguje ozon v bazénu.
 

Jak ohřát vodu v bazénu?

Existuje několik možností pro ohřev bazénové vody. Samotný ohřev se potom automaticky spíná přes automatiku řízení provozu.

  • Elektrické těleso - jedná se o průtokový ohřívač, který je vybaven termostatem jímž regulujeme požadovanou teplotu a je jištěn proti přehřátí havarijním termostatem s vratnou pojistkou. Vhodnější pro menší bazény.

     

  • Výměník tepla - zdrojem topné vody je nejčastěji plynový nebo tepelné čerpadlo domu. Poblíž výměníku je umístěn termostat jimž nastavíme požadovanou teplotu a v jímce na odvodu výměníku se nachází termostatické čidlo.

     

  • Tepelné čerpadlo - tato varianta je nejoblíbenější, tepelné čerpadlo je zapojeno přímo na systém bazénu, bez nutnosti připojovat se do technologického celku domu. Existuje mnoho variant s různou účinností. Tepelné čerpadlo se umísťuje ideálně do 7-10m od bazénu.

 

  • Solární panely  - absorber pro sezonní provoz / kolektor pro celoroční provoz, solární ohřev vody pomocí solárních panelů je relativně účinný a u bazénu nahradí elektrický nebo výměníkový ohřev. Optimální poměr vodní hladiny a plochy kolektorů je 1 : 1 minimálně však 1 : 0,5. 
     

Co je to filtr a jak pracuje filtrace bazénu?

Z čeho se skládá bazénová filtrace?

vlasový filtr - je součástí čerpadla a slouží k zachycování mechanických nečistot a vlasů

filtrační čerpadlo - je pohonnou jednotkou celého zařízení

fitrační nádoba (filtr)- samotná nádoba je plastová nebo laminátová, zde dochází k vlastnímu čištění vody přes speciální křemičitý písek

manometr - vykazuje provozní tlak ve filtrační nádobě a je umístěn na jejím vrcholu

6-cestný ventil - slouží pro volbu režimu filtrační jednotky (jednotlivé režimy popsané níže)


Jak jednotka pracuje?
filtrace – základní režim - probíhá čištění vody
vypouštění – voda je přečerpána do odpadního potrubí
zavřeno – ventil zavřen používá se při čištění vlasového filtru a při opravách systému
proplach – slouží k praní pískové náplně, voda prochází odspodu filtrační nádoby k vrchu
cirkulace – voda cirkuluje pouze přes 6-ti cestný ventil
usazení – druhá fáze proplachu, zvířená voda ve filtru se usadí

Jak funguje UV lampa?

UV lampa je zařízení, které přeměňuje elektřinu na ultrafialové záření. UV lampy generují energii v UV-C spektru, aby zničily mikroorganismy. Kromě toho je UV vysoce účinný při odstraňování kryptosporidia a giardií – organismů odolných vůči chloru, které jsou hlavním rizikem pro lidské zdraví.

Laicky popsáno - když lampa produkuje UV záření, prosvěcuje v pouzdře tekoucí bazénovou vodu a svým zářením působí na povrch mikroorgasnismu a ten se pomalu rozkládá.

UV lampa je umístěna ve strojovně bazénu a jak víme působí na prvky ve vodě, ovšem pouze na vodu, kterou ozáří, ale co s vodou, která je v bazénu? Proto je vhodné UV lampu doplnit o minimální množství chloru, který nám podpoří desinfekci vody než se dostane k UV lampě. 

 

Rozdíly mezi UV lampami?

UV lampy v základu rozdělujeme na NÍZKOTLAKÉ a STŘEDOTLAKÉ.

Jedním z rozdílů, jak už názvy vypovídají, je v tlaku v UV lampě.  Tlak v těle nízkotlaké lampy je 1 – 10 mbar, u středotlaké UV lampy je to pak 1 – 5 bar. Vás jako uživatele bazénu, však bude zajímat další rozdíl, ten nejdůležitější, a to je spektrum UV záření, které lampy vyzařují. Jednoduše řečeno, UV záření má určité vlnové délky, z nichž se skládá, a čím širší spektrum vlnových délek je, tím účinnější je UV dezinfekce. Je to proto, že každý organismus nebo látka jsou zničeny a rozloženy určitou vlnovou délkou.

Nízkotlaké UV-C lampy emitují jedinou vlnovou délku při 254 nm, zatímco středotlaké UV záření emitují široké pásmo vlnových délek od 200 do 600 nm.

Z těchto rozsahů vlnových délek můžete snadno vidět, že středotlaké UV lampy mají výrazně širší spektrum a vyzařují širokopásmové UV-C záření. Tak lze odstranit více druhů mikroorganismů a látek ve vodě obsažených.

 

informace použité z podkladů výrobce UV lamp Lifetech s.r.o.

Jaký je rozdílem mezi skimerem a přelivem?

Recirkulační systém vody v bazénu se rozděluje na dva typy podle toho jakým způsobem voda v bazénu proudí. 

  • Skimerový systém / SKIMER

    Z bazénu je voda nasávána skimerem ( znáte většinou jako bílé okénko cca 20*20cm pod okrajem bazénu) tzv. hladinové sání a pomocí čerpadla do filtrační jednotky, kde dojde k přefiltrování. Odtud již voda proudí do stěnových cirkulačních trysek, které přivádí přefiltrovanou vodu zpět do bazénu.

     

  • Přelivový systém / PŘELIVNÝ ŽLAB

    Tento systém všichni známe z veřejných bazénů. Voda z bazénu přepadává (při chodu zařízení) přes mřížku do přepadového žlabu, který je po obvodě bazénu a odtéká do akumulační nádrže. Odtud je pomocí čerpadla nasávána do filtrační jednotky, kde dojde k přefiltrování vody přes pískovou náplň. Přefiltrovaná voda proudí zpět do dnových cirkulačních trysek bazénu. 

     

  • Ztracený přeliv tzv. INFINITY

    Tento systém pracuje stejně jako klasický přeliv, jak uvádíme výše, ale voda přetéká přes hranu ven z bazénu a žlábek je utopený třeba 30cm venku z bazénu pod úrovní hladiny. Tím se získá vzhledový dojem, že voda padá do prostoru.  

 

Jaké jsou způsoby dávkování chemie do bazénu?

K udržení stále kvalitní a hygienicky nezávadné vody v bazénu je nutné používat bazénovou chemii. Pro začátek je vhodné určit jakou látkou budete vodu udržovat a dále způsob dávkování. Máte na výběr z několika možností desinfekce i způsobu dávkování.

- hodnota chloru v bazénu 0,3–0,5 mg/L
- hodnota pH v bazénu 7,2–7,6 mg/L

 

ZPŮSOBY DÁVKOVÁNÍ:

  • manuální dávkování 

    Odměřené množství zvolené chemie dávkujete ručně a kvalitu vody si měříte pomocí jednoduchého ručního testru.

     

  • automatické dávkování

    Ve strojovně bazénu jsou dávkovací čerpadla, která z kanystrů pomocí hadiček nasávají danou chemii a dávkují do potrubí bazénu nastavené množství chemie za určitý časový úsek.

     

  • automatické dávkování se zpětnou vazbou

    Ve strojovně bazénu jsou dávkovací čerpadla a řídící jednotka, která obsahuje měřící sondy.   Tyto sondy posílají pravidelnou informaci o stavu chemie ve vodě do řídící jednotky z odebraného vzorku vody a jednotka tuto informaci zpracuje a dá případně pokyn dávkovacím čerpadlům zda dávkovat nebo nikoliv. Tato jednotka je vybavena displejem, kde si hodnotu můžete odečítat.

Jaké nabízíte vysavače do bazénu?

Bazénové vysavače jsou nepostradatelní při čištění bazénu, slouží k vysávání nečistot ze dna a stěn. Nabízíme Vám vysavače různých provedení a ovládání.

I. MANUÁLNĚ OVLÁDANÉ

- vyrobené z plastu 
- tělo se skládá z kartáče, teleskopické tyče a plovoucí hadice
- vysavač je připojen na sací trysku nebo skimer a odsáté nečistoty se zachytí ve  filtračním zařízení resp. jsou odsáty do odpadu

II. POLOAUTOMATICKÉ

Poloautomatické vysavače jsou poháněny podtlakem filtračního čerpadla. Napojí  se na skimmer nebo trysku a odvádějí nečistoty přímo do filtrace. Vysavače se pohybují "skákavým" pohybem, který zajišťuje "diafragma" uvnitř sací hlavy. Díky tomu se vysavač nezasekává například při nasátí kamínků a jiných větších nečistot. Hlava vysavače je jako velká gumová přísavka a tento materiál vlivem bazénové chemie chřadne a může tak časem ztratit přilnavost k povrchu bazénu.

III. PLNĚ AUTOMATICKÉ VYSAVAČE DO SÍTĚ

Automatický vysavač je schopen vyčistit pravidelný bazén až o velikosti 12 x 6 m. Elektronická jednotka s logickým obvodem zajišťuje optimální pohyb vysavače po dně i stěnách bazénu a jeho kompletní vyčištění. Čistí dno bazénu a spodní část stěn nebo stěny až k hladině. Čistící cyklus trvá až 3 hodiny, záleží na typu vysavače.

 

Mohu mít slanou vodu v bazénu?

Slaná voda v bazénu je mezi uživateli velice oblíbená, pro venkovní bazény je to ideální volba úpravy vody. Samotná sůl v bazénu působí antisepticky na lidskou kůži. Koncentrace v bazénové vodě však není tak vysoká jako máte ve vodě na dovolené u moře, slanost bazénu se dá přirovnat ke slanosti lidské slzy.

Jak se tedy postupuje pokud jste se pro slaný bazén rozhodli. V bazénu se postupně rozpustí dané množství soli dle objemu vody v bazénu (cca 4-5kg soli/1m3 vody) a do strojovny instalujeme zařízení, které ze slané vody uvolní plynný chlor do bazénu. Můžete se setkat s názvem jako SALINÁTOR nebo SOLNIČKA. 

Jediným úskalím u slané vody je, že působí korozivně.

Na co si tedy dát pozor než zvolíte slanou vodu:

  1. slaná voda způsobuje korozi kovových částí např. nerezového žebříku
  2. slaná voda není určena pro nerezové bazény 
  3. slaná voda není vhodná pro bazénu v interiéru

 

Napište nám

Váš dotaz nebo poptávku nám můžete napsat do formuláře. 
Můžete využít také následující kontakty:

+420 723 279 946 +420 220 517 233

info@bazenyasauny.cz

Celé jméno